Dzisiaj pokażemy wam jedną z naszych ulubionych wycieczek – trasę do domków pasterskich. Domki pasterskie na Łysinie to niewielkie kamienne lub drewniano-kamienne budowle, który były wykorzystywane przez pasterzy owiec jako schronienie. Nasze domki pasterskie pochodzą z przełomu XIX i XX wieku!
Co zabieramy: dobre buty, odzież odpowiednią do warunków, plecak z butelką wody i prowiantem. Pamiętajcie aby w górach zawsze być gotowym na nagłą zmianę pogody, nawet podczas takich krótkich wypraw!
No to ruszamy!
Czas przejścia: 1,5h
Dystans: 3,9km
Suma podejść / zejść: 102m

Wycieczka z „Pieśni Poranka” do „domków pasterskich” prowadzi wzdłuż nieznakowanej ścieżki. Wymaga więc większej uwagi i skupienia, aby nie zgubić właściwej trasy. Droga prowadzi wzdłuż głównej grani. Wychodząc z „Pieśni Poranka na ulicę Szczytową kierujemy się w lewo, w kierunku centrum wsi Łysina. Pierwsza część trasy prowadzi drogą asfaltową: ulicą Szczytową a następnie przy krzyżu Niepodległości skręcamy w ulicę Groniową, którą następnie idziemy ok 500m. W miejscu, gdzie ulica Groniowa zaczyna odchodzić od grani i schodzić w dół należy odbić leśną ścieżką w prawo.
Prowadząca przez las ścieżka to szeroka droga gruntowa z wyraźnymi śladami kół pojazdów terenowych takich jak Quady czy samochody terenowe lub ciągniki wożące z lasu drewno. Podchodzimy nieznacznie w górę pokonując niewielkie wzniesienie na Gugów Groń (759 m n.p.m.). Po minięciu polany i szczytu po lewej stronie rozpoczyna się dość ostre zejście w dół, u którego stóp odchodzi ostro w lewo szeroka ścieżka prowadząca z powrotem do wsi Łysina i dwie mniej znaczące w prawo wchodzące w las.
Po kilkuset metrach marszu w miarę płaskim terenie zaczynamy się wspinać na szczyt Przykrzycy (754 m n.p.m.). Po obu stronach rośnie las bukowy (to nasze tajne miejsce, gdzie znajdujemy najlepsze borowiki).

Za szczytem Przykrzycy w odległości ok 500m po lewej stronie wśród wysokich buków dostrzeżemy pierwszą z chat – szałasów, nazwanych przez nas „domkami pasterskimi”. Od wyjścia z „Pieśni Poranka” mija ok 40min.
Szałas zbudowany jest z kamienia i pokryty drewnianym, krytym papą dachem. Podobnie jak dwa pozostałe szałasy, domek ten jest własnością prywatną, co należy uszanować. Nie wolno wchodzić do środka, niszczyć czy zaśmiecać obejścia.
Kolejny domek znajduje się w odległości ok 100m od pierwszego, tym razem po prawej stronie drogi, która zaczyna w tym miejscu opuszczać się w dół w kierunku miejscowości Łękawica.
Drugi z domków jest szczególnie urokliwy ze względu na towarzystwo monumentalnego buka rosnącego tuż obok i tworzącego razem z szałasem doskonały obiekt fotograficzny.



Trzeci z domków, różny od dwóch pierwszych, solidny, drewniany położony jest w odległości ok 80m od drugiego z kolei domku. Położony jest na przepięknej polanie wśród sosen, brzóz i świerków, a na jednej z jego ścian możemy wypatrzeć kapliczkę poświęconą św. Franciszkowi.
W tym miejscu możemy odpocząć przed drogą powrotną, którą pokonujemy tą samą trasą.
Pamiętajmy, że okoliczne lasy, polany oraz chatki są własnością prywatną!
Całość wycieczki jest mało wymagającym przedsięwzięciem. Zajmuje ok 1,5h i dostępna jest również dla słabszych turystów. Ponieważ wiedzie przez piękny bukowy las, polecana jest dla wszystkich miłośników buczyny karpackiej.


Do zobaczenia na szlaku!